Dawno temu, każdemu kto próbowałby mi wmówić, że emigruję z ukochanej Polski, wybiłabym to z głowy choćby za pomocą młotka. Podróże kształcą, a życie doświadcza. Tak też Bóg dmuchnął w żagle i okręt mojego życia z rodziną na pokładzie odpłynął w dal, by zacumować gdzieś w samym sercu Wielkiej Brytanii. Od kilku lat uczę się tego "tutaj". Poznaję, doświadczam, smakuję, dziwię się, zachwycam, czasem nie dowierzam, porównuję i opisuję. A kiedyś...? Kto wie, może Bóg znów dmuchnie w żagle i popłyniemy gdzieś dalej, do innego portu? Ale póki co, już dzisiaj zapraszam was na wspólny rejs po Wielkiej Brytanii. Będzie mi bardzo miło gościć was pod moimi żaglami.

sobota, 19 lutego 2011

Lewis Carroll i Alicja

Czy jest ktoś wśród was, kto nie zna Alicji? Albo chociaż o niej nie słyszał? No właśnie….. Alicję, która zobaczyła spieszącego się białego królika i pognała za nim wprost do głębokiej dziury, na której końcu czekała na nią wielka przygoda w krainie czarów zna cały świat. Książka doczekała się wielu, bardzo wielu przekładów, a nawet adaptacji filmowych. Podobno dołączyła do grona ulubionych książek królowej Wiktorii i jej dzieci. A sam autor? Lewis Carroll był człowiekiem posiadającym wiele pasji. Gdyby przyszło mu żyć w dzisiejszych czasach, jedna z jego pasji mogłaby go zaprowadzić wprost za więzienne kraty….

Lewis Carroll naprawdę nazywał się Charles Lutwinge Dodgson i zawsze posługiwał się swoim właściwym nazwiskiem. Pseudonimu, pod którym jest nam - czytelnikom bardziej znany używał tylko do swojej twórczości literackiej.

Charles przyszedł na świat jako trzecie spośród jedenastu dzieci swoich rodziców 27 stycznia 1832 roku w miejscowości Daresbury (Cheshire). Jego ojciec był anglikańskim duchownym. Pierwsze nauki pobierał w domu, potem uczęszczał do szkoły w Rugby a stamtąd pojechał zgłębiać wiedzę matematyczną na jednym z najznakomitszych uniwersytetów, w Oxford i w tym mieście zamieszkał i pracował blisko pięćdziesiąt lat. Od roku 1855 do 1881 był wykładowcą matematyki i w tym czasie opublikował ponad 250 prac naukowych poświęconych tej dziedzinie nauki. W 1877 roku przyjął święcenia diakonatu.

Ale nasz bohater oprócz matematyki miał wiele innych pasji i zainteresowań. Pochłonęła go całkowicie fotografia, w tamtych czasach dopiero co raczkująca. Fotografię, jako pasję, a nie źródło dochodu rozwijać mogli tylko ludzie dobrze sytuowani materialnie, gdyż wówczas było to dość drogie hobby. Do tego niełatwe. Trzeba było nauczyć się wielu rzeczy, by zrobić w miarę dobre i wyraźne zdjęcie. A Charles był swego rodzaju mistrzem fotografii. Uchodził za jednego z najlepszych fotografów XIX wieku. Zrobił przeszło 3000 zdjęć. Fotografował rodzinę, krajobrazy, ale przynajmniej połowa jego prac to portrety dzieci, głównie dziewczynek. Uwielbiał fotografować dzieci, a ponieważ wśród jego prac są i takie, które przedstawiają je nago, nic dziwnego, że nawet wśród współczesnych mu ludzi uchodził za dziwaka. Nigdy nie znaleziono dowodów, by poza fotografowaniem dziewczynek Charlesa interesowało coś więcej. Niewątpliwie kochał dzieci. Wyobraźcie sobie, że nawet organizował bale dla dziewczynek, w których brało udział sto dzieci naraz. Pewnie z myślą o nich wynalazł wiele gier i puzzli.
Charles wielką przyjaźnią darzył dziekana oxfordzkiego kolegiatu Christ Church, przez jakiś czas pełniącego też funkcję wicedyrektora uniwersytetu, Henriego Georgia Liddella. Przyjaźnił się z jego żoną Loriną oraz ich dziećmi, a zwłaszcza z trzema córkami; Loriną, Edith i Alice. Często przesiadywał z nimi nad brzegiem rzeki i opowiadał im różne historie i bajki. Aż pewnego lipcowego wieczoru 1862 roku zaczęła powstawać historia o Alicji. To właśnie jedna z sióstr Liddell –Alicja stała się pierwowzorem bohaterki najsłynniejszej książki Lewis Carroll; „Alicja w krainie czarów” (Alice’s Adventures in Wonderland) wydanej w 1865 roku oraz jej kontynuacji z 1871 roku; „Alicja po drugiej stronie lustra” (Through the Looking-Glass). Lewis Carroll napisał wiele więcej książek i wierszy, ale to chyba właśnie Alicja stała się jego literackim znakiem rozpoznawczym. W błyskawicznym tempie książka ta rozkochała w sobie tysiące czytelników. Pełna absurdów, fantazji i nieprawdopodobnych zdarzeń bajka trafiła w serca dzieci. Także dzisiaj zalicza się do „lektury obowiązkowej” każdej niemalże dziewczynki. Prawdziwa Alicja mogła obserwować wzrost popularności książki swojego przyjaciela aż do śmierci, do 1934 roku.
Lewis Carroll czy raczej Charles Lutwinge Dodgson, tak bardzo związany z miastem Oxford, zmarł wdomu swojej siostry w Guildford (Surrey) 14 stycznia 1898 roku w wyniku zapalenia płuc.

Był niewątpliwie niezwykłym człowiekiem. Całe życie cierpiał na silne bóle migrenowe. Wspaniały fotograf, matematyk, pisarz, poeta i człowiek zagadka. Wokół jego osoby krążyło wiele plotek nie tylko w związku z fotografowaniem dzieci. Byli też tacy, którzy widzieli w nim słynnego Kubę Rozpruwacza. Jedno jest pewne – pozostawił po sobie Alicję i jej zaczarowany świat, pozostawił po sobie świat cudownej dziecięcej fantazji, cudownej książki. Dziś ten świat coraz częściej jest wypierany przez wszechobecną cywilizację i grę komputerową. Szkoda...

7 komentarzy:

 1. Właśnie! Szkoda! Krainy fantazji, krainy absurdu, baśniowe krainy ....... czy znikną wyparte przez wszechobecne gry komputerowe? Chyba nie jest tak źle .....
  Kiedy dzieci były małe w telewizji (program czeski) leciała animowana (ale nie disneyowska ... trochę jak z horroru była) wersja Alicji ... wszyscy z otwartymi ustami jak zahipnotyzowani siedzieli ... nigdy już tej ,,Alicji,, nie spotkałam .... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasieńko, jeszcze troszkę a powrócę do moich wspomnień z podróży po wyspie :) A w zanadrzu szykuje się już letnia wyprawa daleko i samotnie tym razem. O śladach Alicji w krainie czarów już na moim blogu pisałam i były też zdjęcia jak masz ochotę pooglądać :) I zapraszam do siebie na małą niespodziankę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł:) W Anglii ponoć dzieci w wieku 5 lat idą do 1 klasy:):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjny artykuł:) A Alicja w krainie czarów to moja ulubiona bajka z dzieciństwa:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, Alicja w krainie czarów to wspaniała książka, która rozbudowuje wyobraźnię i można sonie pomarzyć i zapomnieć o codzienności:)

  ░░░░▓▓▓██████
  ░▓▓▓▓▓▓▓███████
  ▓▓▓▓▓▒▒▒▒▒██████
  ▓▓▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒█████
  ▓▓▒▒▒██████▒▒▒████ 
  ▓▓▒▒████░░███▒▒▒███ ▒
  ▓▓▒███░░░░░████▒████▒▒
  ████▄▀▀▀░░░▀▀▀▄▒█████▒
  ████▒ ██ ░░ ██ ▒█████▒▒
  ███▒░░░░░░░░░░▒██▓██▒▒
  ███▒░░░░▓▄░░░░▒██▓█▒▒
  ████▒░░░░░░░░░██▓██▒▒
  █▓███▒░▓▀▀▓░▒██▓██▒▒
  █▓████▒░▀▀░▒█████▒▒
  ██▓████▓▒░░█████▓▒▒
  ███▓███▓▒░░████▓▓▒▒
  ▓███▒▒▒▒▒░░██████▒▒
  ███▒░░░░░▒▓░██████▒▒
  ██▒░░░░░░▒▒▓░████▒▒
  ██▒░░░░░░▒░▒▓░██▒▒
  █▒░░░░░░░▒░░░█▓▓
  █▒░░░░░░░▒░░░█▓▓▓
  █▒░░░░░░░▒░░█▓▓▓▓▓
  ░▒░░░░░░░▒░█▓▓▓▓▓▓▓
  ░▒░░░░░░▒▒▓▓▓▓▓▓▓▓
  ░▒▒░░░░░▒▒▓▓▓▓▓▓
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Alicja w krainie czarów" to pełna wyobraźni, fantazji,czarów i niesamowitych zjawisk książka, którą naprawdę warto czytać. Szkoda, że w obecnych czasach nie są tworzone właśnie takie bajki...
     ,..,-,.... .
        ,`'ξξξξξξξξξξ';-,
       /ξξ-'ξξξξξξ\\ξξξξξ\\
      /ξξ,ξξξξξ.,- '` ξξ ξ\\
      |ξξξ' _       _   \\ξ.
      \\ξ\\/   ◕   _   ◕   |ξ
      ξ/' ,              ,'ξ
     ►◄ `, _ `-` _ , ' ►◄
     ξξξ (¯`:´¯)  ( ¤ۣۜ● ξξξ
  ¤ۣۜ●   (¯ `·.\\|/.·´¯)ۣۜ●¤ۣۜ●
   ¤ۣۜ● (¯ `·.(█).·´¯)҈(¯`:´¯)¤ۣۜ●
    ¤ۣۜ●(_.·´/|\\`·._)(¯ `·.\\|/.·´¯)
  ¤ۣۜ● ¤ۣۜ● ((_.:._)҈(¯ `·.(█).·´¯)
    ¤ۣۜ●(¯`:´¯) ¤ۣۜ● ¤ۣۜ● (¯`:´¯)¤ۣۜ●
   (¯ `·.\\|/.·´¯)¤ۣۜ●(¯ `·.\\|/.·´¯)
  (¯ `·.(█).·´¯)░(¯ `·.(█).·´¯)
   (_.·´/|\\`·._)¤ۣۜ●(_.·´/|\\`·._)¤ۣۜ●
    ¤ۣۜ●(_.:._) ( )( ) (_.:._).·´¯)
     ¤ۣۜ● ¤ۣۜ●:::( )(♥)( ):.·´/|\\`·._)
       //::::::/( )( ):::(_.:._)¤ۣۜ●
      //.::::://:::: ll:::\\\\::::.\\\\
     //:::::://::::::ll:::::\\\\:::::\\\\
    //.:::::://:::::::ll::::::\\\\:::::\\\\
   //.:::::://::::::::ll::::::::\\\\:::::\\\\
  *¯*«,_)*¯*«,_)*¯*«,_)*¯*«,_)*
        /_____/ ;_____;
       /_____:  ;_____:
      /______:  ;_____:
      :______:   :_____:
     :______:   ;____ :
     :_____:    ;____:
     :____:     ;___:
     :___:      ;__:
     :__:       :__;
     ;__:       :__:
    :___,       ;___;
    :____:       :___ ;
   :____ ;       █__█
   █___█       ███
    ████        ██
  *•.¸(*•.¸♥¸.•*´)¸.•*´
  ♥«POZDRAWIAM!;))»♥­­­­
  ¸.•*(¸.•*´♥`*•.¸)`*•.¸

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za to, że tu zaglądacie. Będę bardzo szczęśliwa czytając wasze komentarze-zawsze na mnie działają niczym balsam i sprawiają mi prawdziwą radość.