Dawno temu, każdemu kto próbowałby mi wmówić, że emigruję z ukochanej Polski, wybiłabym to z głowy choćby za pomocą młotka. Podróże kształcą, a życie doświadcza. Tak też Bóg dmuchnął w żagle i okręt mojego życia z rodziną na pokładzie odpłynął w dal, by zacumować gdzieś w samym sercu Wielkiej Brytanii. Od kilku lat uczę się tego "tutaj". Poznaję, doświadczam, smakuję, dziwię się, zachwycam, czasem nie dowierzam, porównuję i opisuję. A kiedyś...? Kto wie, może Bóg znów dmuchnie w żagle i popłyniemy gdzieś dalej, do innego portu? Ale póki co, już dzisiaj zapraszam was na wspólny rejs po Wielkiej Brytanii. Będzie mi bardzo miło gościć was pod moimi żaglami.

niedziela, 5 września 2010

Wielkie zaskoczenie – plaża w Barry

Kiedy mieszka się w kraju, który tak jak Wielka Brytania otoczony jest morzami i oceanem, wybranie się na jednodniową wycieczkę na plażę nie jest jakąś szczególną trudnością. Spragnieni relaksu i szumu fal w myślach widzimy siebie leżących na kocyku, najlepiej z dobrą lekturą i słyszymy radosne okrzyki naszych dzieci brodzących przy brzegu, zbierających muszelki i budujących zamki z piasku.

Wszystko układa się pomyślnie; mamy wolny dzień, przygotowany prowiant i cudowną pogodę. Nawet dzieci wydają się jakby grzeczniejsze. Otwieramy atlas samochodowy i błądząc wzrokiem po stronach naradzamy się gdzie tym razem postawimy nasze stopy? No gdzie? W Barry! Jedziemy! A gdy dojeżdżamy na miejsce otwieramy ze ździwienia buzię, przecieramy oczy i nie dowierzamy. Rozczarowanie – pierwsze uczucie, ale potem...... potem wszystko się zmieniło.

Barry (w języku walijskim nazwa brzmi Y Barri) - walijskie miasteczko portowe położone nad Kanałem Bristolskim dosłownie kilka mil na południowy zachód od Cardiff ma niezwykłą plażę. Jeśli ktokolwiek, kto nie zna tego miejsca myśli, że będzie w stanie rozłożyć kocyk na piasku i wygodnie ułożyć się na nim by skosztować promieni słonecznych będzie bardzo zawiedziony. Nie ma takiej możliwości. No chyba, że odpływ wreszcie odsłoni troszkę piachu. Ale jeśli ktoś kocha odpoczynek w trudnych warunkach, zapewniam go, że wylegiwanie się na okrągłych kamieniach może go zadowolić. Plaża w Barry to same kamienie. Nie jakieś tam malutkie kamyczki, ale dość sporych rozmiarów kamienie, z których powstałby niejeden skalny ogródek. Nie było łatwo na nich nawet usiąść. Nasze dzieci były wyraźnie niezadowolone. Ale dzieci znajdą na wszystko sposób (my dorośli powinniśmy częściej z nich brać przykład). Już po chwili stwierdziły, że podnoszenie głazów i wrzucanie ich do wody to wspaniała zabawa. A przy tym jaki plusk! Nawet zamki można budować z takich kamieni. A gdy Kanał Bristolski przy odpływie zwężał się, odsłaniając wreszcie piach i piękne na swój sposób muszelki, okazało się, że nagle dzieci uznały tę właśnie plażę za najfajniejszą ze wszystkich znanych. Całe szczęście, bo już byliśmy pełni obaw, że naszą wyprawę do Barry potraktują jako nieudaną i niepotrzebną. Nam też w końcu zaczęło się podobać. Nie przeszkadzały nam nawet często przelatujące samoloty kursujące między pobliskim lotniskiem a resztą świata. No a kamienie –głupio się przyznać, ale kilka wylądowało w naszym samochodzie. Wczoraj zostały pomalowane, o czym napisałam tutaj. A dla was moi drodzy blogowicze mam zdjęcia i zaproszenie na spacer brzegiem kamienistej plaży w Barry.
5 komentarzy:

 1. Dla mnie BOMBA!!:)
  A tak wygląda plaża w Worthing obok Brighton:

  http://zperspektywykrotkichnozek.blogspot.com/2010/08/chata-na-plazy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. a czy jest tam może sea glass na tej plaży? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. rewelacja:D świetna i piękna ta plaża:):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie miejsca są nawet ciekawsze! Kiedy ja odwiedziłam Walię też spodziewałam się zobaczyć plażę w polskim tego słowa znaczeniu, a ujrzałam kamienie, tak jak ty, tyle że tam miały one średnice co najmniej metra!
  Świetne miejsce dla dzieciaków do zabawy w chowanego, ale trochę niebezpieczne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. E tam, nie jest tak źle ;) mnie się udało znaleźć plażę z najprawdziwszym pisakiem - właśnie w Barry Island :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za to, że tu zaglądacie. Będę bardzo szczęśliwa czytając wasze komentarze-zawsze na mnie działają niczym balsam i sprawiają mi prawdziwą radość.